Uloguj se Registracija
Pet elemenata

Pet elemenata

03/03/2024

Postoji uzročno-posledična veza između kretanja i stresa, a harmonija između ta dva se može uspostavliti disanjem. U našoj veštini, kretanje, disanje i osećanja su predstavljeni pojavama u prirodi: zemlja, voda, vatra, vetar i praznina. Nazivamo ih elementi.

Svaka kata ili varijacija na nju se može analizirati u odnosu na elemente. U nekim slučajevima, elementi su manje očigledni nego u drugim. Zato, učenje o njima počinje katama Pet elemenata. San Šin kata usavršava trening elemenata, a to je kao neka meditacija u pokretu. Ove kate potiču iz ratne škole Gjoko Rju. Za nju se predpostavlja da je najstarija među devet škola koje izučavamo (od 12-og veka) i da je ostavila uticaj na druge škole.

U ovom članku nećemo opisivati kate Pet elemenata, već ćemo pokušati da objasnimo elemente pomoću tri gledišta:
1. Kretanje
2. Disanje
3. Osećanja

 

 

ZEMLJA

1. Kretanje:
Karakteristično kretanje za Zemlju je gore-dole, dok je kretanje u horizontalnoj ravni u malom koraku. Distanca između branioca i napadača je mala. Zamislimo odronjavanje sa masivnog planinskog vrha. Slično tome, izvućićemo protivnika iz ravnoteže ka dole.

2. Disanje:
Dug uzdisaj i dug izdisaj, kao da smo duboko udahnuli vazduh na planini i duboko izdahnuli. Disanje kao da umiruje stres.

3. Osećanje:
Približan opis osećanja Zemlje je smirenost i dominacija.
Uzeći u obzir da se pomenute reči svakodnevno koriste za druge situacije, varljivo je oslanjati se na njih. jedini način spoznaje je kroz trening ili konfliktne situacije. Zato, koristimo pridev „približan“ i nastavićemo ga koristiti za opise osećanja elemenata.

 

 

VODA

1. Kretanje:
Karakteristično kretanje za Vodu je povlačenje unazad i naglo vraćanje napred. Zamislimo oseku i plimu. Ili, zamislimo talas koji se polako podiže i onda svojim udarom ruši sve pred sobom. Zamislimo kako se talas povlači nazad nakon svog divljeg udara. Uobičajena distanca između napadača i branioca je duga.

2. Disanje:
Dug uzdisaj, nakon čega kratak i snažan izdisaj. Da li vidimo vezu između disanja i kretanja? Tokom dugog udisaja, mi se povlačimo, dok tokom kratkog izdisaja mi udarom odbijamo protivnika od sebe. Nakon toga se opet povlačimo udišući vazduh.

3. Osećanje:
Približan opis osećanja Vode je uznemirenost ili uzrujanost. Ubeđenje da je uzmnemirenost bolest vodi u panični strah u kriznom minutu, jer će neminovna prirodna pojava dezintegrisati predrasudu. Zato, Voda prihvata uznemirenost. Tokom dugog uzdisaja i povlačenja, mi zadržavamo stres, a oslobađamo ga udarom celim telom napred. Onda se opet povlačimo nazad u zonu opreza.

 

VATRA

1. Kretanje:
Karakteristično kretanje za Vatru je ka protivniku. Vatra je presretanje protivnikove kretnje i namere. Zamislimo varnicu koja iznenadno izleće tokom varenja metala. Kao serija varnica, presretanje može biti serija udaraca. Izvlačenje protivnika iz ravnoteže udarcima je umetnost. Zovemo je otvaranje kapija.

2. Disanje:
Kratak uzdisaj i kratak izdisaj. Najbolje poređenje je disanje u boksu ili kik boksu.

3. Osećanje:
Neko bi možda pomislio da je Vatra ljutnja ili mržnja, ali ne. Približan opis je radost. Zamislimo nekog boksera kojem je mnogo zabavno da protivnika nokautira. Bokser gaji borbeni žar, a ne nekontrolisani požar.

 

VETAR

1. Kretanje:
Karakteristično kretanje za Vetar je kružno, oko protivnika. Zamislimo vetar koji nailazi na čvrst objekat i zaobilazi ga. Zamislimo vazdušni vrtlog koji usputno zakači neki objekat i povuče ga sa sobom. Slično kretanje se može videti u veštini Aikido.

2. Disanje:
Kratak uzdisaj i dug izdisaj. Izdisaj podseća na huk vetra.

3. Osećanje:
Približan opis osećanja Vetra je ravnodušnost ili nezainteresovanost, kao da imamo neka mnogo pametnija posla nego da se bavimo nekom pobesnelom osobom.

 

PRAZNINA

Kao početni učenik shvatao sam prazninu kao element iznenađenja ili obmanu protivnika. Ali, prazninu sam bio počeo da otkrivam tek sa prvim majstorskim rangom. To je poslednji stadijum treninga elemenata.

1. Kretanje:
Bilo šta.

2. Disanje:
Bilo šta.

3. Osećanje:
Nepostojanje, i onda bilo šta …

Čovek u praznini izgleda kao psihopata, tup pogled, bezizrazno lice, kao da je mrtav. Ne samo da protivnik nema na osnovu čega bilo šta da predvidi, nego ni sam “psihopata” ne zna šta će uraditi.
U praznini se može javiti bilo koji od prva četiri elementa u bilo kom trenutku. Mogu se javiti iznenadne promene elemenata.
Mogu se javiti dvostruki elementi. Primer dvostrukog elementa je oslobađanje hvata na način kao da se voda sliva niz ruku, dok se istovremeno zadaje oštar udarac nogom ili drugom rukom. I tu sa primerima stajemo, jer neke tajne moraju da se zasluže.

 

 

#ad

 

Tekst napisao: Andrej Ilić

disanje kretanje ninjutsu osećanje praznina trening vatra vetar voda zemlja Blog

Leave a Reply



Nadamo se da Vam se svideo ovaj članak o veštini ninjutsu, da ste saznali nešto novo i zanimljivo. Možete potražiti još neku interesantnu zanimljivost o ovoj veštini u našoj blog sekciji. ili pročitati sve o trenutnim dešavanjima u klubu.

Ukoliko želite da ostanete u toku sa budućim dešavanjima našeg kluba, zapratite nas na YouTube kanalu kluba. Takođe nas možete pronaći na Twitter-u kao i na Facebook-u.


© 2025 Sva prava zadržana
Translate »