Uloguj se Registracija
Istorijat japanske borilačke veštine Ninjutsu

Istorijat japanske borilačke veštine Ninjutsu

10/03/2024

Japanske Ninje (Nindže) ili Shinobi no mono su bili pojedinci ili grupe obučenih boraca koji su se stavljali na raspolaganje porodicama/klanovima samuraja u službu. Pored toga su izvodili borbena delovanja i samostalno.

Izvorna učenja i načela umetnosti Ninjutsu-a su razvijana kroz eksperimentalno znanje borbi, ljudske psihologije, kulturnih obrazaca ponašanja ljudi, lične ”bliskosti i povezanosti” sa prirodom. Tako je nastala veština preživljavanja pod bilo kakvim uslovima i okolnostima.

Po predanju se veruje da koreni sežu do 7. veka kada se osniva asketsko učenje Šugendo (put obuke i iskušenja) čiji je osnivač En No Gjođa, a ono će imati značajan uticaj na daljnji razvoj Ninjutsu-a.

 

Krajem 9. veka iz Kine dolazi veliki broj izbeglica kao posledica pada dinastije Tang. Naseljavaju se u oblastima Iga i Koka gde se pojavljuju Ninje, tako da se može naslutiti učešće tih ljudi u borbenim osposobljavanjima boraca.

Ninjutsu se sve više razvija u 12. veku sa osnivanjem šogunata u Kamakuri na čijem čelu je bila porodica Minamoto. Najveći razvoj veštine se događa krajem 16. veka (period Muromaći).

Ninje se uglavnom vezuju za najturbulentnije periode japanske istorije, Genpejski rat (1180-1185) i za period zaraćenih država Sengoku Đidai (1467-1603). Unajmljivani su od strane daimjo-a za različite borbene zadatke sve do 1581. godine kada je na njihova naselja u oblasti Iga izvršen napad koji je predvodio daimjo Oda Nobunaga, jedan od trojice ujedinitelja Japana. Bitka je poznata pod imenom Tenšo Iga no ran.

Tokugava Ieyasu 1581. godine uzima ljude iz Ige i Koke pod svoj nadzor. I ostali daimjo-i su sledili njegov primer, počeli su izvoditi obuku i angažovanje Ninji. Borba za prevlast se nastavila da bi se okončala sa bitkom kod Sekigahare 1600. godine, a u toj bici ninje iz Iga i Koka su odigrale značajnu ulogu.

Tokugava Ieyasu je proglašen za šoguna 1603. godine kada je okončao viševekovne borbe i ujedinio Japan. Vladao je iz zamka koji su čuvali Ninje iz Ige i Koke.

Ninje su bile ponovo angažovane 1614. godine kada su porazile vojsku Tojotomi Hidejoria, koji je okupio veliki broj samuraja u zamku Osaka, jer nisu bili zadovoljni Ieyasuovim preuzimanjem vlasti.

 

1638. godine se desila oružana pobuna u Šimabari na ostrvu Kjušu, gde se desio zemljoradnički protest, Šimabara. Pobuna je bila povezana sa hrišćanima tj. njihovim protjerivanjem iz Japana, jer je zabranjeno ukazom 1637. godine. Lokalni daimjo je sprovodio tiraniju i kažnjavao stanovništvo ako bi ga uvredilo. Šogun Tokugava Iemicu je poslao veliku vojsku iz Eda među kojima su bili Ninje iz Koke. Porazili su pobunjenike i nakon toga je utvrđen mir.

Pad zamka Hara na Šimabari je obeležio poslednje unajmljivanje ninji za bitku. Početkom Edo perioda (1603-1867 g), mnogi Ninje su prestali biti borbeno aktivni. Neki su bili zaposleni kao čuvari kapija zamka Edo. U današnjem vremenu se veština izučava kroz 9 škola i rasprostranjena je po čitavom svetu.

 

 

#ad

Tekst napisao: Rade Vulinović

daimjo iga japan ninja ninjutsu period Muromaći shinobi no mono shogun trening veština Blog

Leave a Reply



Nadamo se da Vam se svideo ovaj članak o veštini ninjutsu, da ste saznali nešto novo i zanimljivo. Možete potražiti još neku interesantnu zanimljivost o ovoj veštini u našoj blog sekciji. ili pročitati sve o trenutnim dešavanjima u klubu.

Ukoliko želite da ostanete u toku sa budućim dešavanjima našeg kluba, zapratite nas na YouTube kanalu kluba. Takođe nas možete pronaći na Twitter-u kao i na Facebook-u.


© 2025 Sva prava zadržana
Translate »