25/02/2024
Koordinacija se definiše kao sposobnost da se integrišu senzorni, nervni i koštano-mišićni sistemi radi kontrole pojedinih delova tela uključenih u složena kretanja, koja se opet integrišu u pojedinačni pokušaj da se ostvari cilj.
Uopšteno gledano koordinacija se deli na svestranu i specifičnu.
U veštini borenja kao što je Ninjutsu, dolaze do izražaja složene fizičke radnje koje su često sprega sva tri tipa koordinacije (oči-ruka; oči-noga; celo telo). Uzevši ovo u obzir, vežbanje koordinacije treba prilagoditi veštini i njenoj specifičnosti.
#ad
Sledećih devet primarnih faktora su podređeni generalnom faktoru koordinacije:
Osim navedenih faktora koordinacije, može se i potrebno je uzeti u obzir, i šta se koordiniše:
Prvi cilj u treningu koordinacije treba da bude povećanje sposobnosti i razvoj svestrane koordinacije. Vrlo često se uporedo razvija i specifična koordinacija.
U treningu se treba držati uputstva:
U treningu koordinacije se koristi intervalni metod. Većina aktivnosti se izvodi maksimalnim ili sub maksimalnim opterećenjem. Trening traje 20-30 minuta.
Senzitivni period za razvoj koordinacije traje od 6 – 12 godine života. Nakon toga je potrebno održavanje.
#ad
Tekst napisao: Rade Vulinović
agilnost bujin fizička spremnost koordinacija kretanje ninjutsu poluge trening veština vežbanje Blog
You must be logged in to post a comment.
Nadamo se da Vam se svideo ovaj članak o veštini ninjutsu, da ste saznali nešto novo i zanimljivo. Možete potražiti još neku interesantnu zanimljivost o ovoj veštini u našoj blog sekciji. ili pročitati sve o trenutnim dešavanjima u klubu.
Ukoliko želite da ostanete u toku sa budućim dešavanjima našeg kluba, zapratite nas na YouTube kanalu kluba. Takođe nas možete pronaći na Twitter-u kao i na Facebook-u.