11/02/2024
su reči koje svi izgovaraju u toku ceremonije na početku i na kraju svakog treninga, a imaju sledeća značenja:
ŠIKIN – Srce ili kako se drugačije zove “Kokoro“, ima značenje u 4 aspekta i to su:
1. Kjoko Kokoro – Blistavo i čisto srce
2. Makoto Kokoro – Iskreno srce
3. Naoki Kokoro – Kao dečje srce, neopterećeno žudnjom i obmanom
4. Tadaši Kokoro – Pravedno srce
#ad
HARAMICU – Je 10 vrlina, a koja imaju sledeća značenja:
1.Velikodušnost i predanost – Nije predubeđenje o tome kako se treba ophoditi prema ljudima, već slobodna volja duše. Ako Šikin daje, daje bez sumnje u tu volju i bez očekivanja da će mu biti uzvraćeno istom ili nekom drugom merom.
2. Moral i etika – Nije izgrađeno knjigom pravila ili algorotmom super-kompjutera. Šikin prihvata realnost oko sebe i razvija svest o njoj, da bi mogao doneti odluke u skladu sa situacijom u kojoj je.
3. Istrajnost – Nije predubeđenje da nešto mora da se završi pa makar i po cenu iscrpljivanja do smrti. To je strpljenje i vera u sopstvena nastojanja, a koja su proizvod slobodne volje.
4. Budnost – Radost i uživanje u lepoti sadašnjosti, bez potrebe da se ona kvari ružnim sećanjima iz prošlosti ili brigom o budućnosti. Sposobnost da se lepota sadašnjosti prepozna i na taj način zaštiti i sačuva.
5. Meditativna koncentracija – Ne služi da bi se živelo u večnom zanosu transa, već može biti vežba za podizanje budnosti. Na primer, vežbe izolacije čula izoštruju opažanje čula. Ili, vežba usmeravanja svesti na imaginaciju prirode udaljava haotične misli koje nijedna tema ne povezuje. Banalan primer konfuznih tokova misli su konfuzni razgovori, kada sagovornik odluta od teme razgovora i zaboravi početnu temu razgovora.
6. Pronicljivost – Iako Šikin ne zanemaruje svoja osećanja, on može pokloniti sebi vreme u kojem kao da nije u svojoj koži, a u kojem sagledava situaciju u kojoj je. Zamislimo dron ili sokola koji leti i posmatra sve odozgo. Šikin je tada u njemu. Šta soko vidi? Vidi ponašanje svih aktera u izabranim prostorima i u izabranom vremenskom opsegu. Šikin je samo jedan od aktera. Da li soko čita njegove misli? Ne čita on ničije misli. Njega interesuju objektivne činjenice, dokazi i pokazatelji.
7. Život inspiriše život – Prevazilaženje patnje nije posao savetodavca, već paćenika. Zato, Šikin neće upravljati tuđim životom. Možda će podeliti priču o svojim patnjama i kako se izborio/la sa njima. Ta priča nije recept, ali može inspirisati sagovornika na borbu. Dokaz je razgovor u kojem sagovornik sam dolazi do rešenja svojih problema, spoznaje sebe, ili oslobađa se zabluda.
8. Odlučnost – Nekada, nijedna razmotrena potencijalna odluka nije u potpunosti po Šikinovoj volji. Uzeći u obzir da i okolnosti utiču na odlučivanje, Šikin ipak odluku donosi. Slično tome, ne znači da je naredba u potpunosti u skladu sa voljom naređene osobe, ali je dovoljno u skladu da bi je prihvatila i izvršila. Na našem treningu se ne daju saveti, već naredbe relevantne za trening. Prihvatanje naredbe je korak ka odlučnosti.
9. Snaga kroz veštinu – Svaki uspeh ili neuspeh savlađivanja kate ili varijacije kate je neosporan pokazatelj stanja duha i svesti. Neuspeh je jednako vredan kao i uspeh jer uvodi Šikina u dugogodišnje samopreispitivanje koje je neizostavan segment napredovanja.
10. Prevazilaženje ograničene svesti – Iako postojanje ambicije nije nikakvo zlo ili dobro, ona uvodi svest u razmišljanja o ostvarenju cilja, podmuklo ne najavljujući opasnost. Opsedanjem mislima o ostvarenju cilja sužava svest. Posledica mogu biti akcije koje nisu u skladu sa realnošću ili gubljenje vremena u bezizlaznom vrtlogu misli. Sposobnost preispitivanja samog cilja je korak ka prevažilaženju ograničene svesti.
#ad
DAIKOMJO – Snažna, isijavajuća svetlost kao u nuklearnoj reakciji, Božanska svetlost koja se proteže kroz čitav Univerzum. Ako srce ima sve 4 predhodno navedene osobine i ako je pročišćeno kroz 10 vrlina, počinje da isijava božansku svetlost.
“Biti prirodan kao konačan cilj našeg treninga.”
Soke, Tošicugu Takamacu
Okrećemo se ka počasnom mestu zvanom Kamiza ili Kamidana i spajamo dlanove. Spajanjem dlanova simbolizujemo Jin i Jang, odnosno In i Jo, na Japanskom jeziku. Spajanjem te dve suprotnosti nastojimo da ujedinimo principe neba i zemlje, tela i duha, života i smrti. Time sebe podsećamo da su ova dva aspekta prisutna unutar nas samih, ispred prolaznosti rođenja i smrti kao neodvojivi deo našeg postojanja. Zatim izgovaramo: “Šikin Haramicu Daikomjo“. Pljesak dlanovima proizvodi oštar zvuk koji čisti Dođo od negativnih sila učinivši ga podesnim za posetu božanske energije koju imenujemo Kami. Izvodeći dva pljeska i poklonivši se, mi molimo Kami da nas inspiriše u našem učenju i zaštiti od zlih sila. Pljesnuvši još jednom i ponovo poklonivši čistimo svest i srce pripremajući se za naredne trenutke u kojima će nam trebati puna koncentracija.
#ad
Tekst napisao: Milan Vasić
budnots bujin ceremonija dođo koncentracija meditacija moral ninjutsu odlučnost soke Blog
You must be logged in to post a comment.
Nadamo se da Vam se svideo ovaj članak o veštini ninjutsu, da ste saznali nešto novo i zanimljivo. Možete potražiti još neku interesantnu zanimljivost o ovoj veštini u našoj blog sekciji. ili pročitati sve o trenutnim dešavanjima u klubu.
Ukoliko želite da ostanete u toku sa budućim dešavanjima našeg kluba, zapratite nas na YouTube kanalu kluba. Takođe nas možete pronaći na Twitter-u kao i na Facebook-u.
Bravo